Dodnes sa vo svete sporia, odkiaľ koláčik šťastia v skutočnosti pochádza. Toľko obľúbený americký spôsob veštenia, o ktorom mnohokrát hovoria, že pochádza z Kalifornie, však v reáli pochádza odinakiaľ. Jeho pôvod je v skutočnosti spojený s Japonskom alebo Čínou.
Čo je koláčik šťastia?
Koláčik, ktorý je veľmi chutný, sa vyrába z múky, cukru, vanilky a sezamového oleja. Do jeho útrob je potom skrytý s papierikom, ktorý dedukuje, čo vám prinesie budúcnosť. Obvykle ide o text v štýle aforizmu, proroctva alebo čínskej múdrosti. Skryté tu môžu byť aj čísla, ktoré sú určené na vsadenie. Ide o šťastné čísla, ktoré majú dotyčnému priniesť šťastie. Koláčiky sa dodnes podávajú v čínskych reštauráciách, ako dezert. Pozor, v Číne sa však táto tradícia nezachovala a veľmi sa už neužívajú.
Zrodenie koláčika šťastia
História koláčika siaha až do 19. storočia, kedy ho vôbec prvýkrát vyrobili v japonskom Kjótó do chrámu, ktorý napomáha prinášať šťastie. Dodnes sa tu ručne vyrába. Tradične v sebe ukrývajú 23 charakteristických odpovedí, ale vo svojej podstate do nich môžete vložiť, čo sa vám zachce. Do Ameriky sa koláčik šťastia dostal na prelome storočia. V pekárni v San Franciscu ich začal vyrábať japonský pekár. Postupne sa koláčiky dostali do čínskych reštaurácií av priebehu druhej svetovej vojny sa rozmohli po celej Amerike. Citáty sa písali ručne, ale postupom času sa začali písať na stroji a ešte neskôr tlačiť. Dnes sa na celom svete vyprodukuje na 3 miliardy citátov do koláčikov ročne. Najviac sa koláčiky šťastia konzumujú v USA, ďalej potom v Brazílii, Kanade, Francúzsku, Indii, Taliansku, Mexiku a Veľkej Británii. Okrem týchto štátov sa však koláčiky konzumujú aj inde, hoci nie v takej miere.
Koláčiky šťastia si už aj u nás môžete objednať v reštaurácii, kúpiť v špecializovaných predajniach alebo si ich sami vyrobiť. Recepty na koláčiky nájdete celkom ľahko na internete. Na lístočky potom môžete napísať čokoľvek pozitívne, pokojne aj odkaz.