Čarodejnica zo Salemu

článok na téma: Záhady, Mystika, Osud,

S honom na čarodejnice sa väčšine ľudí vybavia tie salemské, a to aj napriek tomu, že hony na čarodejnice boli predovšetkým európskou záležitosťou, ktoré v tom čase prebiehali aj u nás niekoľko storočí.

K salemským procesom s čarodejnicami došlo medzi rokmi 1692 a 1693. Počas nich bolo obvinených z čarodejníctva viac ako 200 ľudí a 20 ich nakoniec bolo tiež popravených. Všetok povyk v americkom Massechusetts pritom vyvolalo malé nevinné dievča, ktoré malo v skutočnosti námeľový záchvat.

Ako to všetko vzniklo
Salemský proces vznikol medzi európskymi imigrantmi, ktorí boli obvinení za to, že môžu za pandémiu pravých kiahní, dlhú tuhú zimu a ergotizmus (otrava toxíny plesne, ktorá sa nachádza v námeli). Otravy námeľom sa prejavovali prapodivnými záchvatmi detí, ktoré strácali súdnosť, jačali, hádzali všetkým, čo im prišlo pod ruku, krútili sa do neprirodzených polôh a zaliezali pod nábytok.

Prvá čarodejnica zo Salemu
Za prvé čarodejnice tu boli označené Sarah Goodová, žobračka, Sarah Osobornová, čudáka a samotárka, ktorá nechodila príliš do kostola a Tibutu, ženu afroamerického alebo indiánskeho pôvodu, ktorá pracovala ako slúžka v dome reverenda Parrisa. Obvinenie padlo na ženy, ktoré nejakým spôsobom vybočovali a vďaka tomu, že boli všetky chudobné, boli aj ľahko zraniteľné. Počas jedného jediného dňa boli obvinené aj odsúdené. Obe Sarah aj napriek tomu, že na nich nemali žiadne dôkazy a obe obvinenia popierali. Tituba sa ale priznala a do pekla za sebou stiahla niekoľko ďalších osôb, pretože úradom poskytla ďalšie mená. A tak za chvíľu väzenia praskalo vo švíkoch. Vo väzení sa ocitla dokonca aj až štvorročná dcéra Sarah Goodovej - Dorothy a potom aj Rebecca Nurseová, do tej doby úplne bezúhonná, poctivá a hlboko veriaca práčka. Tá bola najdôležitejšou väzenkyňou, pretože, keď vezmete do úvahy, že sa do väzenia dostala taká osoba s dobrou reputáciou, čarodejnicou sa potom mohol stať naozaj ktokoľvek. A tak sa napokon aj stalo. Obvinenie začalo lietať sprava aj zľava. Nikto si nemohol byť istý.

Čo ukončilo salemské šialenstvo?
Prítrž tomu urobil až guvernér Phips, ktorý sa vrátil domov z bojov s indiánmi a nestačil sa čudovať, čo sa deje. Potom, čo bol oboznámený s tým, čo sa deje a tiež aj preto, že z čarodejníctva bola obvinená a uväznená aj jeho žena, vydal príkaz na okamžité zastavenie činnosti osobitného súdneho tribunálu. Síce bol následne do novozriadeného vrchného súdu dosadený ten istý obávaný William Stoughton, ale zrazu sa veci mali inak. Sám oslobodil obvinenia a ak boli odsúdení, guvernér im udelil milosť. Poslednou obeťou bola nakoniec Lydia Dustinová, ktorá bola dvadsiatou piatou potrestanou čarodejnicou.

  • Dátum: 24.07. 2022
  • Autor: Lunka

Ďalšie články autora:

článok je v kategórii:

Príbeh Lilith je starý ako ľudstvo samo. Bola stvorená Bohom ako prvú ženu Adama. Vznikla z ohňa, v ktorom sa Boh vzhliadol. Bola preto krásna, nespútaná, spaľujúca, ale aj hrejivá. Mala plusy aj mínusy, nehu a silu, lásku aj nenávisť, radosť aj žiaľ, cit a túžbu, ženu i muža.

Telepatia predstavuje prenos informácií prostredníctvom mimozmyslových schopností. Prenosu myšlienok na diaľku sa venuje experimentálna psychológia, parapsychológia a psychotronika. Dorozumievanie bez slov úplne bežne užívajú zvieratá, majú to v génoch, len my na to nejako zabudli. To však neznamená, že by sme to nevedeli.

Kto by nepočul o Avalone, legendárnom artušovskom ostrove, na ktorom bol ukrytý Excalibur. Starí Kelti toto miesto považovali za sídlo Bohyne. Ľudia na tento ostrov prichádzali zomrieť, aj sa znova narodiť. Ide o jedno z najmagickejších miest na svete s ohromnou duchovnou silou a mocou.

Momentálne som online (Na Vašu otázku odpoviem do 5 minút.)

Veštkyňa Katka - Veštiareň a veštenie budúcnosti

Znamení Lev
Specializace Mágia, tarotové karty, kyvadlo
Zaměření Veštenie budúcnosti

Osud každého z nás je sčasti predurčený a s pomocou pokročilých vešteckých metód Vám môžem oznámiť dôležité životné udalosti, ktoré Vás čakajú. Snažím sa Vám vždy nielen oznámiť budúcnosť, ale aj poradiť s ďalším rozhodovaním, kedy Vám často až veštba oznámi dôležité súvislosti a privedie Vás k ich pochopeniu.

Zašlite mi SMS v tvare VESTBA dátum narodenia, meno a otázku na číslo 7004
Zavolajte mi na číslo 900 718 480
Zašlete mi SMS ve tvaru VESTBA dátum narodenia, meno a Vaši otázku na číslo 7004 Zavolejte mi na číslo 900 718 480 Moje stránka, otázky a ohlasy

Keď spíme, zdajú sa nám sny. Veľa z nich si však nepamätáme. Niektoré nás vydesia a iné nás zaujmú tým, že sa opakovane vracajú. Iných sa doslova nemôžeme zbaviť. Bohužiaľ často práve tieto opakujúce sny bývajú najviac desivé.