Čarodejnica zo Salemu

článok na téma: Záhady, Mystika, Osud,

S honom na čarodejnice sa väčšine ľudí vybavia tie salemské, a to aj napriek tomu, že hony na čarodejnice boli predovšetkým európskou záležitosťou, ktoré v tom čase prebiehali aj u nás niekoľko storočí.

K salemským procesom s čarodejnicami došlo medzi rokmi 1692 a 1693. Počas nich bolo obvinených z čarodejníctva viac ako 200 ľudí a 20 ich nakoniec bolo tiež popravených. Všetok povyk v americkom Massechusetts pritom vyvolalo malé nevinné dievča, ktoré malo v skutočnosti námeľový záchvat.

Ako to všetko vzniklo
Salemský proces vznikol medzi európskymi imigrantmi, ktorí boli obvinení za to, že môžu za pandémiu pravých kiahní, dlhú tuhú zimu a ergotizmus (otrava toxíny plesne, ktorá sa nachádza v námeli). Otravy námeľom sa prejavovali prapodivnými záchvatmi detí, ktoré strácali súdnosť, jačali, hádzali všetkým, čo im prišlo pod ruku, krútili sa do neprirodzených polôh a zaliezali pod nábytok.

Prvá čarodejnica zo Salemu
Za prvé čarodejnice tu boli označené Sarah Goodová, žobračka, Sarah Osobornová, čudáka a samotárka, ktorá nechodila príliš do kostola a Tibutu, ženu afroamerického alebo indiánskeho pôvodu, ktorá pracovala ako slúžka v dome reverenda Parrisa. Obvinenie padlo na ženy, ktoré nejakým spôsobom vybočovali a vďaka tomu, že boli všetky chudobné, boli aj ľahko zraniteľné. Počas jedného jediného dňa boli obvinené aj odsúdené. Obe Sarah aj napriek tomu, že na nich nemali žiadne dôkazy a obe obvinenia popierali. Tituba sa ale priznala a do pekla za sebou stiahla niekoľko ďalších osôb, pretože úradom poskytla ďalšie mená. A tak za chvíľu väzenia praskalo vo švíkoch. Vo väzení sa ocitla dokonca aj až štvorročná dcéra Sarah Goodovej - Dorothy a potom aj Rebecca Nurseová, do tej doby úplne bezúhonná, poctivá a hlboko veriaca práčka. Tá bola najdôležitejšou väzenkyňou, pretože, keď vezmete do úvahy, že sa do väzenia dostala taká osoba s dobrou reputáciou, čarodejnicou sa potom mohol stať naozaj ktokoľvek. A tak sa napokon aj stalo. Obvinenie začalo lietať sprava aj zľava. Nikto si nemohol byť istý.

Čo ukončilo salemské šialenstvo?
Prítrž tomu urobil až guvernér Phips, ktorý sa vrátil domov z bojov s indiánmi a nestačil sa čudovať, čo sa deje. Potom, čo bol oboznámený s tým, čo sa deje a tiež aj preto, že z čarodejníctva bola obvinená a uväznená aj jeho žena, vydal príkaz na okamžité zastavenie činnosti osobitného súdneho tribunálu. Síce bol následne do novozriadeného vrchného súdu dosadený ten istý obávaný William Stoughton, ale zrazu sa veci mali inak. Sám oslobodil obvinenia a ak boli odsúdení, guvernér im udelil milosť. Poslednou obeťou bola nakoniec Lydia Dustinová, ktorá bola dvadsiatou piatou potrestanou čarodejnicou.

  • Dátum: 24.07. 2022
  • Autor: Lunka

Ďalšie články autora:

článok je v kategórii:

Jasnovidectvo je veľmi ťažké bližšie definovať. Všeobecne by sme ju mohli popísať, ako schopnosť mimozmyslového vnímania, nášho podvedomia, ktoré nám umožňuje nazerať do blízkej, ale aj vzdialenej budúcnosti. Jasnovidectvo patrí k tým najstarším vešteckým technikám na svete.

Už vo februári sa ujme vlády mocný, hrdý a tiež aj trochu panovačný kohút. Ohnivý kohút v čínskom horoskope patrí medzi nekonfliktné a dobrosrdečné, aj keď silne egoistické znamenie. Celý rok sa ponesie v štýle hlavného upratovania pred vlastným prahom, čo bude mať za následok súperenie na malých poliach, vlastných dvorcoch a to bude sprevádzať aj veľké vyhadzovanie a zbavovanie sa všetkého nechceného a nepotrebného.

Už od pradávna ľudia z Orientu, aj rôznych náboženstiev, verili, že naša duša križuje svetom vo svojom astrálnom tele, do ktorého sa dostane po svojej predošlej smrti. Špeciálnu skupinu takých astrálnych bytostí potom predstavovali démoni a anjeli, v reále ich existuje však oveľa viac.

Momentálne som online (Na Vašu otázku odpoviem do 5 minút.)

Kartárka Katarína - pomoc s láskou a vzťahmi

Znamení Ryby
Specializace Anjelské karty, tarotové karty
Zaměření Láska a vzťahy, karmické vzťahy, rodinné konštelácie

Láska je najvyšším a tiež najkomplikovanejším citom, ktorý spôsobuje v živote veľa šťastia, ale aj trápenia a smútku. Poradím Vám s Vaším súčasným vzťahom a nešťastne zamilovaným pomôžem získať lásku milovanej osoby. Viem, že láska často bolí a partnerské vzťahy sú často náročné. Spoločnými silami to všetko napravíme.

Zašlite mi SMS v tvare VESTBA dátum narodenia, meno a otázku na číslo 7004
Zavolajte mi na číslo 900 718 448
Zašlete mi SMS ve tvaru VESTBA dátum narodenia, meno a Vaši otázku na číslo 7004 Zavolejte mi na číslo 900 718 448 Moje stránka, otázky a ohlasy